piątek, 20 maja 2016

TITANIC Pamiętna noc - Walter Lord

Chcesz poznać prawdziwą historię Titanica? Mam dla Was propozycję idealną - książka Walter'a Lord'a pt. "TITANIC PAMIĘTNA NOC" wyjaśni Wam wszystkie zawiłości, poznacie prawdziwą historię opisaną na podstawie wielu opowieści naocznych świadków i rodzin ofiar. 
Zapewne wiele osób tak jak ja poczuło potrzebę zgłębienia wiedzy na temat tragicznego losu Titanicka, po obejrzeniu w filmu Jamesa Camerona z 1997 roku. Film ten bez wątpienia poruszył wyobraźnię, pokazał tak wiele a zarazem tak wiele pozostawił pola dla wyobraźni. Jak naprawdę wyglądała katastrofa Titanicka i jakie były jej przyczyny? 
Titanic był jednym z największych transatlantyków tamtych czasów, należącym do angielskiego towarzystwa okrętowego White Star Line. W swój dziewiczy rejs wyruszył w samo południe 10 kwietnia 1912 roku i tak rozpoczyna się jego tragiczna historia. Rejs przebiegał bez żadnych zakłóceń, aż do pamiętnej nocy 14-15 kwietnia, kiedy to uległ kolizji z ogromną górą lodową (otarł się o nią prawą burtą). Pomimo przekonania że Titanic jest statkiem niezatapialnym, po kilku godzinach od zdarzenia statek był już na dnie Atlantyku. Nikt początkowo nie zdawał sobie sprawy z powagi sytuacji. Ponad to liczba szalup była zdecydowanie za mała (zaledwie 20, z których każda mogła pomieścić 65-70osób), w porównaniu do liczby pasażerów i obsługi statku. W panice opuszczano szalupy nie wypełnione w całości. W katastrofie zginęło ponad 1500 osób. Nie było żadnych dowodów, wszelkie hipotezy wysuwane były na podstawie zeznań świadków.
Po katastrofie przeprowadzono szeroko zakrojone śledztwo w sprawie i wprowadzono szereg gruntownych zmian. Ale katastrofa Titanica, to więcej niż tragedia - to koniec pewnej epoki podziałów klasowych, kurtuazji i poczucia bezpieczeństwa. Przeczytaj już dzisiaj jak było naprawdę i poczuj się jak pasażer ekskluzywnego dziewiczego rejsu Titanica.

https://www.inbook.pl/p/s/864132/ksiazki/proza/titanic
Agnieszka - inbook.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz