wtorek, 17 lutego 2015

Fotografomannia – Wojciech Mann"Z fotografiami jest trochę tak jak z książkami. Jeżeli pozbawi się je przestrzeni i ekspozycji, i zamknie w jakichś pudłach czy pawlaczach albo, co gorsza, wyniesie do piwnicy, zaczynają chorować i popadając w zapomnienie, gasnąć. Ich rolą jest nie tylko utrwalanie słów i obrazów, ale też podtrzymywanie ludzkiej pamięci."
Ile można przekazać człowiekowi za pomocą fotografii? Łatwo się przekonać sięgając po autobiografię znanego dziennikarza muzycznego Wojciecha Mann'a.
Autor wielu tekstów piosenek, którego głos możemy usłyszeć w Programie III Polskiego Radia wychodzi na przeciw monotonii wydając swój życiorys w formie przyjaznej dla oka. Tym razem słów pozostaje niewiele. Królują zdjęcia z dzieciństwa, podróży czy za czasów szkolnych. Wojciech Mann w długich kręconych włosach i pierwsze jeansy czyli moda czasów minionych. Krótkie komentarze pełne czarnego humoru pomieszanego z ironią. Są szczere, autentyczne i otwarte tak samo jak postać Wojciecha
„Od dawna nie jestem palaczem i gdyby dziś ktoś mi włożył do ręki takiego papierosa, nie wiedziałbym, co z nim zrobić”.

Wojciech Mann po obu stronach - fotograficznego obiektywu
Archiwum fotograficzne Wojciecha Manna kryje niezliczoną liczbę zabawnych i wzruszających opowieści. Autor zabiera swoich czytelników w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni. Wraz z nim bryczką zaprzężoną w owczarka podhalańskiego przemierzamy drogę od Tatr do Bałtyku, uczymy się "na sucho" pływać w Wiśle i odpowiednio zachowywać na londyńskim przyjęciu u wujka profesora. Autor zwierza się ze swoich motoryzacyjnych marzeń, pokazuje się w niebanalnych fryzurach i stylizacjach, opowiada o rodzinnych wakacjach nad polskim morzem i pierwszym samodzielnym wyjeździe "na Zachód". Udziela wskazówek niezbędnych każdemu podróżnikowi, dzieli się swoimi doświadczeniami fotografa amatora. Zdjęcia - od najstarszych zachowanych w albumach zdjęć, aż po te zupełnie współczesne - układają się w autobiografię pełną barwnych postaci, trzymających w napięciu perypetii i pełnych humoru anegdot.
www.inbook.pl/p/s/690775/ksiazki/biografie/fotografomannia-obrazki-autobiograficzne

Agnieszka - inbook.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz