piątek, 13 lutego 2015

Angole - Ewa WinnickaAngole to zbiór historii Polaków, którzy postanowili wyjechać setki kilometrów od ojczyzny. Ewa Winnicka wysłuchała i opisała te opowieści tworząc obraz prawdy o emigrantach.

"Klienta uwodzi się na sympatyczność i profesjonalizm. Żadna tajemnica" - ale jak uwieźć Anglika?
Pomysł o wyjeździe, decyzja a wreszcie podróż w nieznane. Ludzie, którzy zostawili swoje rodziny i wspomnienia daleko za sobą. Jak toczy się życie, kiedy wszystko trzeba zacząć od nowa? Nieznany język, kraj i sąsiedzi. Jakie cechy charakteru są istotne, aby poradzić sobie z tak wielką zmianą.
Bilet w jedną stronę nie oznacza sielankowego życia. Spakowane torby, wydane pieniądze i marzenia, które pozostaną marzeniami.

"Jeśli w Polsce nie układa się z pracą i rodziną, w innym kraju ułoży się znacznie gorzej”.

Nikt nie może przewidzieć konsekwencji wyborów, plany zawodzą. Ilu emigrantów żałuje wyboru a ilu prowadzi szczęśliwe życie na wyspach? Czego brakuje im najbardziej? Jak sobie poradzić w całkiem nowym świecie?
35 różnych podejść do życia, tyle samo odmiennych charakterów. Jedni zostali, inni wrócili do Polski. To właśnie im Ewa Winnicka oddaje głos.

W brytyjskiej prasie raz po raz pojawiają się artykuły o "polskiej inwazji" na Wyspy. Istotnie, według ostrożnych szacunków w ciągu ostatnich dziesięciu lat wyemigrowało tam ponad siedemset tysięcy Polaków. Mówi się o milionie, a czasem o dwóch. Ewa Winnicka podróżuje po Wielkiej Brytanii i oddaje głos owym "najeźdźcom", wywodzącym się ze wszystkich grup społecznych. Pyta, jak polscy inteligenci, robotnicy, drobni przedsiębiorcy, studenci i bezdomni widzą kraj, do którego przybywają. Każda historia to gotowy scenariusz filmowy. Angole to przede wszystkim niejednoznaczny obraz tubylców: obywateli Wielkiej Brytanii, malowany nadzieją i rozczarowaniem, podziwem i lekceważeniem, wreszcie sukcesem i porażką polskich "kolonizatorów". To fantastyczna kontynuacja Londyńczyków pół wieku później i w świecie bez granic. Kim jest Anglik dla Polaka? Kim Polak dla Anglika? Ewa Winnicka wysłuchała kilkudziesięciorga polskich "najeźdźców" na Wyspy. Opowiedzieli jej, w jakie wpadali pułapki, jak się z nich wydobywali albo nie, jak zwyciężali, nieraz w wielkim stylu, jak walczyli o prawa pracownicze, nie tylko dla siebie. Aktualna, poważna i dowcipna książka reporterska dla wszystkich, zwłaszcza dla tych, którzy wybierają się w drogę. A wybrały się już podobno dwa miliony. Małgorzata Szejnert
www.inbook.pl/p/s/690327/ksiazki/reportaze/angole
 Agnieszka - inbook.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz