czwartek, 23 października 2014

Czarna piosenka - Wisława Szymborska

Legendarna "książka widno" naszej wybitnej Noblistki Wisławy Szymborskiej. Książka ta miała być zasadniczo debiutem literackim autorki - los jednak chciał inaczej. Zadebiutowała ona bowiem w 1945 roku na łamach "Dziennika Polskiego" wierszem "Szukam słowa" - pisała dużo, głównie poezja, wiersze, eseje i felietony. Poznaj już dziś tajemnicę "Czarnej piosenki".

"Czarna piosenka" - tom, który miał być debiutem Wisławy  Szymborskiej, ale nigdy nie został wydany. Jego losy skrywają wiele tajemnic.
Być może wstrzymała go cenzura, być może sama poetka uznała, że w takim kształcie nie miał wówczas szans na publikację. Niektóre z wierszy drukowane były w czasopismach literackich, zaledwie kilka z nich autorka włączyła później do wydań książkowych.
Odnaleziony w papierach Wisławy Szymborskiej maszynopis zawierający wiersze z lat 1944-1948 umożliwił przygotowanie do druku tomu, który dopiero w roku 2014, opatrzony wstępem biografki poetki, Joanny Szczęsnej, trafia do rąk czytelników.
Mogą oni poznać poetyckie początki przyszłej noblistki, w wierszach noszących znamiona czasu, w jakim powstały, odkryć motywy, myśli i obrazy konstytuujące świat poetycki jej dojrzałej twórczości.
 
http://www.inbook.pl/product/show/684782/ksiazka-czarna-piosenka-wislawa-szymborska-ksiazki-literatura-piekna-poezja
 Agnieszka - inbook.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz