poniedziałek, 16 czerwca 2014

Bloomsday - Ulisses - James Joyce

Bloomsday - święto obchodzone 16 czerwca w Irlandii dla uczczenia pisarza Jamesa Joyce'a oraz upamiętnienia jego twórczości (a zwłaszcza "Ulissesa"). Nazwa święta pochodzi od nazwiska głównego bohatera "Ulissesa" - Leopolda Blooma. Święto wyjątkowe gdyż tego dnia mieszkańcy Dublina przebierają się w kostiumy z początku XX wiek, odbywają się liczne inscenizacje i czytanie Ulissesa, sympozja akademickie oraz wędrówki po pubach.

Książka budząca prawie sto lat temu nie małe kontrowersje, w dzisiejszych czasach przybrała nowy wymiar. Gdy pomimo wielu przeszkód książka Ulisses - Jamesa Joyca, wreszcie ukazał się drukiem w 1922 roku, okrzyknięto go dziełem nieudanym, nieprzyzwoitym, niemoralnym itd. Uchodził za powieść, której porządny człowiek nie powinien nawet brać do ręki. Dziś, prawie sto lat później, jest powszechnie uważany za arcydzieło, którego nie wypada nie znać.

O czym jest Ulisses? Można odpowiedzieć na dwa sposoby: o zwyczajnym dniu Stefana Dedalusa i Leopolda Blooma w Dublinie na początku XX wieku - albo: o wszystkim. Okazuje się bowiem, że zwykły dzień zwykłego człowieka - który chodzi, je, rozmawia czy załatwia różne sprawy, ale też myśli, czuje, wspomina i marzy - to miniatura całego ludzkiego doświadczenia.

Czym jeszcze jest Ulisses? Jak napisał w posłowiu tłumacz Maciej Słomczyński, jest to "zapoczątkowanie nowego rodzaju sztuki i doprowadzenie go do doskonałości na przestrzeni jednego dzieła".


Agnieszka - inbook.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz