wtorek, 15 kwietnia 2014

Jawne tajemnice - ALICE MUNRO

Osiem wyjątkowych historii opowiedzianych przez zdobywczynię literackiej nagrody NOBLA 2013 - Alice Munro. Koniecznie przeczytaj! - "Jawne tajemnice"

Osiem historii, w których poezja miesza się z prozą życia w okolicach małego kanadyjskiego miasteczka Carstairs. Bohaterki książki Alice Munro to kobiety samotne, zakochane, samodzielne ale też i bezradne - a historia każdej z nich jest niezwykła. Każda z opowieści przepełniona jest intensywnymi uczuciami i emocjami, a Munro opisuje je wszystkie z charakterystyczną dla siebie swobodą i melancholią. Kobieta żyjąca pośród górskich plemion, księżna snująca bajkową narrację w zrujnowanej kamienicy czy młoda wdowa, która z własnej woli udaje się do więzienia. Jawne tajemnice to nie tylko wyjątkowe historie, ale również zabawa z literaturą - Munro gra z czytelnikiem, przeplata i łączy rozmaite literackie konwencje, tworząc kompletny i pełny obraz czasów, w których rozgrywa się akcja. Historia rozpięta między listami, opowiadanie w opowiadaniu i narracja zbudowana wokół miejscowej piosenki - to jedynie niektóre z jej literackich zabiegów. A wszystko po to, by pokazać głęboko skrywane kobiece sekrety, które już dawno przestały być tajemnicami.

"Munro tworzy szybko toczącą się narrację, która w magiczny sposób przemienia się w głęboką, niemalże powieściową diagnozę ludzkiego życia."
Michiko Kakutani "New York Times"
"Te historie, które opowiadają o niespodziewanych wydarzeniach z życia innych ludzi, pokazują również pewien dysonans: nasza przeszłość, twierdzi Munro, czyni nas obcymi dla samych siebie"
Susannah Clapp "The Independent"
http://www.inbook.pl/product/show/606355/ksiazka-jawne-tajemnice-alice-munro-ksiazki-literatura-kobieca-literatura-kobieca
Alice Munro - (ur. 10 lipca 1931 w Wingham w prowincji Ontario) – kanadyjska pisarka, autorka głównie opowiadań, uhonorowana m.in. trzykrotnie Governor General's Award for Fiction.W 2009 przyznano jej prestiżową Międzynarodową Nagrodę Bookera za całokształt twórczości literackiej, a w 2013 Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Uważana za jedną z najznamienitszych żyjących autorek krótkich form prozatorskich. Thomas Tausky w biograficznym eseju Alice Munro. Biocritical Essay napisał: „Uznawana jako najlepsza kanadyjska autorka krótkich nowelek i opowiadań, Alice Munro systematycznie tworzy dzieła, w których dokładny opis socjalnych relacji i głęboki rys psychologiczny łączą się z bezbłędnym instynktem używania właściwej formy ekspresji”. Jej opowiadania skupiają się na relacjach międzyludzkich w codziennym życiu. Akcja większości jej prozy osadzona jest w południowo-zachodniej części prowincji Ontario i często obraca się wobec z pozoru trywialnych i codziennych faktów i obserwacji otaczającej rzeczywistości. Bohaterzy tych opowiadań (na ogół kobiety) to antyteza literackiego heroizmu. Cynthia Ozick nazwała ją „naszym Czechowem”. Książki Munro przetłumaczono na ponad 20 języków, a jej twórczość wyróżniono wieloma nagrodami literackimi, tak w Kanadzie, jak i innych krajach.

Agnieszka - inbook.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz