środa, 26 marca 2014

Resortowe dzieci Media

Resortowe dzieci Media - książka bez wątpienia niezwykła.  Ale dzisiaj chciałam (obok zachęcenia do zapoznania się z nią) opowiedzieć wam ciekawą historię okładki tej książki. Wydanie pierwsze które rozeszło się prawie od razu po jego wydaniu było opatrzone okładką z ośmioma postaciami widniejącymi na niej. Gdy wyszedł dodruk pojawiło się na niej już tylko siedem postaci i co ciekawe zamiast ósmej osoby pojawił się wielki biały znak zapytania - dlaczego? czy coś to zmieniło w zawartości książki?
Śpieszę z wyjaśnieniem - tyle udało mi się ustalić - otóż książka w środku jest dokładnie taka sama tu nic się nie zmieniło. Co do okładki osoba widniejąca na wizerunku zasłoniętym wielkim znakiem zapytania pozwała wydawnictwo - stąd konieczność zmiany wyglądu.

ONE. RESORTOWE DZIECI. Wychowane w rodzinach działaczy i funkcjonariuszy KPP, PZPR. Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a potem SB. Doskonale ustawione potem w życiu, dzięki koneksjom, a potem pieniądzom i „grubej kresce”. Czasem, choć wywodzą się z niekomunistycznych środowisk, związane ideologicznie oraz materialnie z byłą władzą i bezpieką. Za młodu aktywiści komunistycznych organizacji młodzieżowych, potem biznesmeni, właściciele i zarządcy nowych mediów. Właśnie dlatego tak zdecydowanie przeciwne dekomunizacji i lustracji, szydzący z patriotyzmu, polskich tradycji i w ogóle z polskości. Niebezpieczne, bo usytuowane w opiniotwórczej prasie, a przede wszystkim w telewizji i stacjach radiowych. Obecne w nich od stanu wojennego – do dziś.

ONE. RESORTOWE DZIECI. „Violetty”, „Kowalscy”, Literaci”, „Poeci”, „Daniele” i inni. Połączeni solidarnością grupową i interesami, posługujący się wprawnie relatywizmem moralnym, szyderstwem i ośmieszaniem. Często, w razie pilnej potrzeby, pełniące rolę „dyżurnych autorytetów moralnych”, szczujących przeciw zbyt niepokornym, zbyt dociekliwym – myślącym, ponad ICH miarę, po prostu inaczej.

Ta książka jest właśnie o nich.

Agnieszka - inbook.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz