środa, 26 marca 2014

Beksińscy - Portret podwójny

Beksińscy - Portret podwójny - Magdalena Grzebałkowska

Książka nie schodzi z list bestsellerów - zaskakująca i niezwykle ciekawa, książka o życiu, ale jakże niezwykłym - nie możesz przegapić tej pozycji. Ojca i syna już nie ma z nami - Zdzisław Beksiński został zamordowany w 2005 roku, a jego syn Tomasz popełnił samobójstwo w 1999 roku. Tym bardziej nie możesz książki nie przeczytać.

"Zdzisław Beksiński nigdy nie uderzy swojego syna. Zdzisław Beksiński nigdy nie przytuli swojego syna".
To nie jest książka o znanym i modnym malarzu, który malował dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak długo próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. Ani też książka o obsesjach, natręctwach, fobiach i artystycznych szałach. Ani też o karierze, pieniądzach, wystawach i krytykach. To nie jest książka o dziwnych uczuciowych związkach, fascynacji muzyką i filmem oraz nowymi technologiami. To nawet nie jest książka o ludziach, którzy pisali dużo listów.To książka o miłości - o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności - tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że czasem bardzo chcemy, ale nie wychodzi. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć - życie.

"Nieodgadnionych Beksińskich, ojca i syna, spotkało po śmierci coś wspaniałego. Otóż Magdalena Grzebałkowska napisała o nich wielką, głęboką i brawurową książkę reporterską. Złoty kruszec znalazł świetnego wydobywcę. Niech się chowa zmyślenie i powieści."
Mariusz Szczygieł

Magdalena Grzebałkowska ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim, jest reporterką "Gazety Wyborczej" i autorką bestsellerowej biografii ks. Jana Twardowskiego "Ksiądz Paradoks".

Agnieszka - inbook.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz